17 marca 2013

Norwegia


Norwegia- jej terytorium obejmuje zachodnią część Półwyspu Skandynawskiego, Jan Mayen, Svalbard i Wyspę Bouveta. Ma łączną powierzchnię 385 252 km² i liczy około pięciu milionów mieszkańców. Jest drugim najrzadziej zaludnionym państwem Europy. Głową państwa jest król. Norwegia graniczy z Finlandią, Rosją i Szwecją. Południowa i środkowa Norwegia jest położona w strefie klimatu umiarkowanego morskiego, a północ (za kołem polarnym) w strefie umiarkowanego chłodnego morskiego, graniczącego na północnych wybrzeżach z subpolarnym. W niektórych rejonach kraju śniegi utrzymują się cały rok, a temperatura zimą dochodzi do –40 °C a nawet zdarzają się jeszcze silniejsze mrozy.
Położenie Norwegii
Norwegia jest wysoko rozwiniętym krajem. Norweski PKB wynosił w 2006 roku nominalnie 335,2 mld dolarów, a po zmierzeniu parytetem siły nabywczej 191,7 mld dolarów amerykańskich. PKB per capita wynosił nominalnie 72 306 dolarów (2. miejsce po Luksemburgu), a po zmierzeniu parytetem siły nabywczej 43 574 dolarów (3. miejsce na świecie). Podatki stanowią 46% PKB, przy czym dużą cześć dochodów budżetowych stanowią dochody z państwowych firm wydobywczych. Ważną rolę w życiu kraju stanowi sport. Położona na północy Europy Norwegia miała i ma wielu wybitnych przedstawicieli przede wszystkim w sportach zimowych, jak również wiele ośrodków i obiektów zarówno rekreacyjnych, nastawionych na turystów, jak i specjalistycznych, przeznaczonych dla profesjonalistów. Norwegia jest jednym z niewielu krajów świata w którym, najpopularniejszymi dyscyplinami sportu są sporty zimowe.
Plik:LHR-111019-29liten.jpg
Pisałam ten post myśląc o lucyandlucy1 ponieważ ona już 2 lata mieszka w Norwegii, zobaczcie jej blog lub pooglądajcie ją na youtube. Pozdrawiam :* <>

3 komentarze:

  1. Hej zapowiada się nawet fajny blog ; * Obserwuję i liczę na wzajemność ;) kolczyki-julki.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. fajnie nawet się zapowiada ;D

    obserwacja za obserwacje ??

    http://lalastyl.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Za każdy komentarz szczerze dziękuję, przyjmuję tylko uzasadnioną krytykę. Jednakże każda opinia ma dla mnie znaczenie.
♥♥♥
Jeśli już komentujesz, bo zależy ci tylko na wejściach i komentarzach to przeczytaj chociaż połowę postu, a dopiero potem skomentuj.