3 maja 2013

Konstytucja 3 Maja

Konstytucja 3 Maja-została uchwalona 3 Maja 1791 roku, była to ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Konstytucja ta była pierwszą w Europie i drugą na świecie (pierwsza była amerykańska z 1787roku) nowoczesną spisaną konstytucją. Polska odzyskała niepodległość po 123 latach rozbiorów. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951 r. święto 3 maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy na Litwie obchodzono święto Konstytucji 3 maja.
W dzisiejszych czasach również bardzo hucznie jest obchodzona Konstytucja 3 Maja. Są msze w kościele, po których zazwyczaj (przynajmniej u mnie) są zanoszone kwiaty pod pomniki. Nie pozwólmy, aby kiedyś to wszystko zostało tak zwyczajnie zapomniane.

2 komentarze:

 1. Hejka, jeśli chcesz mogłabym zrobić tobie za darmo nagłówek. Jeśli spodobałby ci się wstawiłabyś go, jeśli nie, nie ma sprawy. Myślę, że każdemu blogowi przyda się taki liffting na lato, żeby go tak odświeżyć, ja też to robię na moim blogu, bo wiem, że jeśli blog długo wygląda tak samo to traci też czytelników. Pisz śmiało!
  www.kierowac-sie-wyobraznia.blog.onet.pl
  Wiem, że ten komentarz trochę odbiega od tematu postu, ale przepraszam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za propozycję, ale jednak wolę sama robić nagłówki itd. :) Jakbym zmieniła zdanie to napiszę (będę pamiętać) :)

   Usuń

Za każdy komentarz szczerze dziękuję, przyjmuję tylko uzasadnioną krytykę. Jednakże każda opinia ma dla mnie znaczenie.
♥♥♥
Jeśli już komentujesz, bo zależy ci tylko na wejściach i komentarzach to przeczytaj chociaż połowę postu, a dopiero potem skomentuj.